Usta Proje ve Danışmanlık

Tüm Menü

Ipard desteği almak, tarım ve hayvancılıkla ilgilenen kişiler için son derece önemlidir. Ülkemizde çeşitli şehirleri kapsayan bu proje, ile ülkemizde kalkınma sağlanması hedeflenir. Avrupa Birliği için potansiyel olarak kabul edilen veya da aday olan ülkelere verilen bir destektir. Bu destekle birlikte ülkelerin, Avrupa Birliği standartlarına yaklaşması hedeflenir. Instrument for Pre – Accession Assistance Rural Development orijinal ismine sahip olan İpard başta Türkiye olmak üzere çok sayıda ülkede verilen bir hibe projesidir.
 

IPARD Desteği Nedir?

 

İpard projesi bilinen diğer ismi ile Katılım Öncesi Yardım Aracı, son derece önemli bir birlik olan Avrupa Birliği’ne katılmak isteyen ülkelere verilen bir destektir. Türkiye’de Avrupa Birliği için aday olan ülkeler arasında yer alır. Bu sayede de IPARD projesinden yararlanmaktadır. İpard desteği sayesinde genel olarak kırsal ile şehir arasındaki gelişmişlik farkları azaltılır. Bu bakımdan da son derece önemli ve gereklidir.

IPARD ne yazık ki ülkemizde her şehirde verilen bir destek değildir. Sadece belirli başlı şehirde yaşayan ve gerekli koşulları yerine getiren kişiler bu destekten yararlanabilir. Bu şehirler; Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Manisa, Kütahya, Uşak, Afyonkarahisar, Aydın, Denizli, Burdur, Uşak, Isparta, Konya, Karaman, Mersin, Ankara, Çankırı, Aksaray, Nevşehir, Çorum, Yozgat, Sivas, Amasya, Tokat, Samsun, Kastamonu, Ordu, Giresun, Trabzon, Ardahan, Kars, Erzurum, Ağrı, Van, Muş, Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa, Elâzığ, Malatya, Kahramanmaraş, Hatay bu şehirlerimizdir.

 

IPARD Desteğinin Amacı Nedir?

 

İpard teşvik programının pek çok amaca hizmet ettiğini belirtmemiz gerekir. Hem ülkemiz hem de genel olarak bu teşvikten yararlanan diğer ülkeler için çok önemlidir. Bu yüzden birçok kişi bu hibelerden yararlanmak için destek almak ister. Bu projenin temel amaçları şöyledir;

  • Öncelikle Avrupa Birliği’ne girme ihtimali olan ülkelerin Avrupa ülkeleri ile aynı standartlara gelmesini sağlamak.
  • Şehir ile kırsak bölgelerdeki gelişmişlik düzeyleri farklarını azaltmak.
  • Tarım ve hayvancılık alanındaki olumsuz gelişmeleri engellemek ve daha bilinçli bir faaliyet yürütülmesini sağlamak.
  • İnsanların kırsaldan şehre yerleşmesi ve hem hayvancılığı hem de tarım alanlarını olumsuz etkiler. Bu durumun önüne geçmek ve insanların kırsalda kalmasını sağlamak amaçlanır.
  • Tarım hibesi sayesinde çiftçilerin daha gelişmiş tarım faaliyetlerinde bulunması ve bilinçli hareket etmesi sağlanır.
  • Hayvancılık hibesi de aynı şekilde hayvancılıkla uğraşanları kapsar.

 

IPARD Desteği Nerede Kullanılır?

 

İpard hibe desteğinden yararlanan kişiler, almış oldukları bu desteği belirli başlı giderleri için kullanabilir. Hayvancılık ve tarım desteği olarak da bilinen bu hibelerin kullanıldığı giderler şöyledir;

  • Tesisin kurulması
  • Ahır gibi yapıların inşası
  • Teknolojik tarım faaliyetlerinde ekipmanların temini
  • Tarımda kullanılmak üzere kurulan enerji panellerinin kurulması

Almış olduğunuz tarım ve hayvancılık desteği sayesinde, sizler de yukarıda yer alan giderlerinizi karşılayabilir ve en iyi şekilde tarım ve hayvancılık alanındaki faaliyetlerinize devam edebilirsiniz.

 

IPARD Hibe Destek Projesi Danışmanlığı

 

TKDK tarafından sunulan teşvik programlarından yararlanmak çok kolay değildir. Bunlardan faydalanmak isteyen kişilerin süreci daha profesyonel yönetmesi gerekir. Aksi halde hibelerden yararlanmak hiç kolay olmayacaktır. Bu süreçte verilen danışmanlık hizmeti ile sizler de çok daha kolay ve hızlı bir şekilde destekten yararlanabilirsiniz. En azından başvuru sürecinde ne yapmanız gerektiğini öğrenebilir ve daha kolay bir biçimde süreci yönetebilirsiniz.

İpard teşviği başta olmak üzere daha birçok hibe programından yararlanılmak istendiğinde, danışmanlık hizmetlerinden yararlanılabilir. Alınan danışmanlık hizmetleri ile beraber kısa sürede istenildiği gibi hibe alınır. Bu amaçla verilen danışmanlık hizmetlerinden yararlanmak için, iletişime geçebilir ve bu alanda istediğiniz hizmeti alabilirsiniz.