Usta Proje ve Danışmanlık

Tüm Menü

Üretim ve istihdamın arttırılması başta olmak üzere gerek ekonomiyi desteklemek gerek yatırımcılığın önünü açmak amacıyla devlet tarafından verilen yatırım teşvik belgesi sayesinde herkes bir yatırımcıya dönüşebilir. Özellikle bölgesel ve yerel yatırımların desteklenmesi, yatırımcılığın önünün açılması ve araştırma geliştirme faaliyetlerinin güçlendirilmesi gibi amaçlarla insanların girişim planlarının desteklenmesi amacını güden bu program sayesinde girişim planlarınızı gerçekleştirmeniz oldukça kolaydır. Kendinize ait bir girişim planına ve devletin yatırımınızı desteklemesi için belli başlı birkaç kriteri karşılamanız bu belgeyi almanız için yeterlidir. Yatırım teşvik sistemi sayesinde genelden bölgesele pek çok farklı stratejik girişim hareketi devlet tarafından desteklenmektedir. Böylece, ülkemizde üretim ve istihdam konusunda yeni fırsatlar doğar ve ekonomik anlamda bir atılım ortaya konabilir. Yatırım Teşvik Sistemi’nin başlıca amaçlarından birisi de zaten girişimlerin ve işletmelerin önünü açarak insanların girişim planlarını daha kolay bir şekilde gerçekleştirmeleridir.

Yatırım Teşvik Nedir?

Yatırım Teşvik, kişilerin yapacağı yatırımların devlet tarafından teşvik edilmesidir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi; bir girişim fikri ve planı olan herkes Yatırım Teşvik Sistemi olarak bilinen sistemden faydalanabilir. Yapmanız gereken en önemli şey sizden istenen belgeleri hazırlamaktır. Yatırım Teşvik Sistemi, en temelinde yatırımcılığı destekleyerek ülkemizde hem istihdamın hem de üretimin artmasını sağlamaktır. Bunun için, tasarruflar, kalkınma planları ile yıllık programlarda yer alan hedefler dahilinde katma değeri yüksek yatırımlara yönlendirilir ve yatırımcılar devlet tarafından desteklenir. Teşvik belgesi alan bir kimse devletten alacağı teşvik ile girişim planını hayata geçirebilir veya halihazırda yaptığı yatırımdan en yüksek düzeyde verim alabilir. Devlet tarafından desteklenen yatırımlar ile herkes hayalindeki yatırımı gerçekleştirebilir ve yatırımlarını yapabilir.

Yatırım Teşvik Belgesi Nedir?

Yatırım Teşvik Belgesi, genel olarak devletten destek almak isteyen yatırımcıların aldığı bir belgedir. Teşvik belgesi, verildiği kişinin gerekli şartlara uygun yatırım gerçekleştirdiği takdirde kişiye belli başlı faydalar ve destekler sağlayan bir belgedir. Bu belge sayesinde yapılan bir yatırıma devlet desteği sağlanabilir. Teşvik belgesinde belirtilen desteğin ve faydaların sağlanması için kişinin ya da kurumun teşvik belgesinde belirtilen şartları yerine getirmesi şarttır. Bu noktada, teşvik belgesi aldıktan sonra yapılacak yatırımın gerçekleştirilmesinin fazlasıyla önemli olduğunu anlayabiliriz.

Teşvik belgesi almadan önce kişilerin ya da belgeyi alacak olan kurumun yapacakları yatırımın karakteristiğini ve genel niteliğini belirtmeleri gerekmektedir. Belge üzerinde de belirtilecek olan bu niteliklere uygun bir şekilde gerçekleştirilen yatırıma devlet belli bir destek sağlayacaktır. Yatırımcı, teşvik belgesinde belirtilen niteliklere ve şartlara uygun bir yatırım gerçekleştirdiği takdirde devlet de yatırımcının yaptığı yatırımı desteklemek ve ileri yatırımlara teşvik etmek amaçlı faydalar sunacaktır. Faydalar ve desteğin miktarı değişken olabilse de genellikle yapılacak olan yatırımın çapı ve boyutu bu faydaların da genel niteliklerini etkilemektedir.

Yatırım Teşvik Belgesini Kimler Alabilir?

Yatırım teşvik belgesi almak için belli başlı şartları yerine getirmek gerekmektedir. Yatırım teşvik belgesini yalnızca aşağıda sıraladığımız kişiler veya kuruluşlar alabilir:

 • Gerçek Kişiler
 • İş Ortaklıkları
 • Adi Ortaklıklar
 • Birlikler
 • Sermaye Şirketleri
 • Yabancı Şirketlerin Türkiye’deki Şubeleri
 • Kooperatifler
 • Kamu Kurum ve Kuruluşları
 • Kamu Kuruluşu Niteliğindeki Meslek Kuruluşları
 • Dernekler
 • Vakıflar

Bunlar dışındaki başvuranların başvuruları kabul edilmeyecektir. Kuruluş süreci tamamlanmamış tüzel kişiler adına yapılacak olan başvurular da değerlendirilmeyecektir.

Yatırım teşvik belgenizi almak ve yatırımlarınızı doğru adımlarla sürdürmek için bizimle iletişime geçin.